Leczenie w nowoczesnych warunkach

Zakończyła się modernizacja kolejnego oddziału w Kociewskim Centrum Zdrowia. Po oddziale udarowym remont oddziału kardiologicznego dobiegł końca. Koszt tego przedsięwzięcia to prawie 2,1 mln zł.

Najważniejszy i największy projekt w historii starogardzkiego szpitala wkroczył w kolejny etap. Choć sytuacja związana z epidemią jest trudna, to z zachowaniem wymaganego bezpieczeństwa i wszelkich procedur, udało się zmodernizować oddział kardiologiczny.

– Bardzo się cieszymy, że udało się zrealizować tak ważne przedsięwzięcie, jakim jest modernizacja jednego z największych oddziałów w szpitalu – przyznaje starosta Kazimierz Chyła. – To kolejny etap naszego wielkiego projektu, dzięki któremu uda nam się gruntownie zmienić 5 szpitalnych oddziałów oraz utworzyć nowy ośrodek rehabilitacji. Wyraźnie zwiększy się bezpieczeństwo medyczne mieszkańców powiatu starogardzkiego, ale również mieszkańców powiatów ościennych.

Warto przypomnieć, że mieszkańcy powiatu starogardzkiego stanowią 85 proc. wszystkich osób trafiających do placówki.

– Pierwszym oddziałem, który udało się wyremontować, był oddział udarowy – przypomina wicestarosta Patryk Gabriel. – Jest to mniejszy oddział niż kardiologia, a same prace remontowe kosztowały niespełna 420 tysięcy złotych, sprzęt i wyposażenie to kolejnych 260 tysięcy złotych. W przypadku kardiologii mówimy o gruntownej modernizacji oddziału. Roboty budowlane pochłonęły ponad 1,7 mln zł, sprzęt i wyposażenie prawie 400 tys. zł. Wciąż trwają prace przy budowie bloku operacyjnego z centralną sterylizatornią oraz przy zakładzie diagnostyki obrazowej. Bardzo dziękuje wykonawcom i personelowi szpitala za zaangażowanie w realizację tej części naszego projektu. Dobra robota.

Od kilku dni na oddziale znajdują się już pacjenci.

– Oddział kardiologiczny zapewnia kompleksową opiekę kardiologiczną nad chorymi – podkreśla Beata Gradowska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Polityki Gospodarczej Starostwa Powiatowego. – W ramach projektu gruntownie przebudowaliśmy około 500 m kw. powierzchni oddziału, zakupiliśmy niezbędne wyposażenie i sprzęt medyczny, m.in. 19  łóżek, w tym 7 do intensywnego nadzoru, stół zabiegowy, defibrylator oraz zabudowy meblowe.  Powstała zupełnie nowa, w pełni wyposażona pracownia echokardiologiczna, pracownia EKG, gabinet diagnostyczno – zabiegowy oraz 7-łóżkowa sala intensywnego nadzoru, sale chorych oraz pomieszczenia dla personelu medycznego.

Wielki projekt zakłada modernizację pięciu oddziałów: neurologicznego, udarowego, kardiologicznego, chirurgicznego oraz chorób wewnętrznych oraz utworzenie nowego ośrodka rehabilitacji.

– Można stwierdzić, że dotychczasowe prace przebiegają zgodnie z harmonogramem – zauważa Maciej Manikowski, dyrektor ds. ekonomicznych w Kociewskim Centrum Zdrowia. – W dalszej kolejności zakładamy realizację oddziału neurologicznego, chirurgicznego oraz zakładu diagnostyki obrazowej.  W przyszłym roku powinno dojść do zakończenia modernizacji oddziału wewnętrznego i ośrodka rehabilitacji. Budowa bloku operacyjnego powinna zakończyć się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Przypomnijmy, że inwestycja ta jest realizowana w ramach projektu wartego blisko 60 mln zł pod nazwą ,,Rozbudowa, przebudowa i doposażenie Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim oraz podniesienie kwalifikacji kadry medycznej celem zwiększenia dostępności specjalistycznych usług zdrowotnych w zakresie chorób cywilizacyjnych”.

Share this post